Sitemizi Daha Kaliteli Kullanmak İçin Lütfen Üye Olun


1- Sitemizde 7 Adet Moderatör Alınacaktır.
2- Admin 'e Kadar Yükselme Şansınız Var.
3- Ayın Üyesi Seçimleri Devam Etmektedir.
4- Sitemiz Yeni Tema ve Konularıyla Karşınızda...
5- Misafirken Sitemizden Faydalanma Oranınız %70 'dir
.İYİ FORUMLAR


 
AnasayfaAnasayfa  T.P.FT.P.F  SSSSSS  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 Yurtta Sulh, Cİhanda Sulh İlkesİ...

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
OnuR ALp
Admin
Admin
avatar


MesajKonu: Yurtta Sulh, Cİhanda Sulh İlkesİ...   Çarş. Nis. 15, 2009 12:43 am

Bütün dünya milletleri aşağı yukarı AKRABA olmuşlardır... Bu itibarla İNSAN MENSUP OLDUĞU MİLLETİN VARLIĞINI VE MUTLULUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜ KADAR, BÜTÜN DÜNYA MİLLETLERİNİN HUZUR VE REFAHINI DÜŞÜNMELİ; KENDİ MİLLETİNİN SAADETİNE NE KADAR DEĞER VERİRSE, BÜTÜN DÜNYA MİLLETLERİNİN MUTLULUĞUNA HİZMET ETMEYE DE ELİNDEN GELDİĞİ KADAR ÇALIŞMALIDIR!.. (17.3.1937) (Bakınız: AÇIKLAMALAR 1 ve 2)

İnsanlığın tümünü bir VÜCUT ve bir milleti bunun bir parçası saymak gerekir!.. Bir vücudun parmağının ucundaki acıdan diğer bütün organlar etkilenir!..

Dünyanın filan yerinde bir rahatsızlık varsa, "bana ne?" dememeliyiz!.. Böyle bir rahatsızlık varsa, tıpkı kendimizde olduğu gibi onunla alakadar olmalıyız!..

Dünya milletlerinin mutluluğuna çalışmak, bir başka yoldan kendi huzur ve mutluluğunu sağlamaya çalışmak demektir!..

Dünyada ve DÜNYA MİLLETLERİ ARASINDA SÜKUN, HUZUR VE İYİ GEÇİM OLMAZSA; BİR MİLLET KENDİSİ İÇİN NE YAPARSA YAPSIN, HUZURDAN MAHRUMDUR!..

Beynelmilel siyasi emniyetin inkişafı için ilk ve en önemli şart milletlerin hiç olmazsa, BARIŞI KORUMA fikrinde SAMİMİ olarak birleşmeleridir.

Eğer DEVAMLI BARIŞ isteniyorsa, kitlelerin vaziyetlerini iyileştirecek MİLLETLERARASI TEDBİRLER alınmalıdır!.. İNSANLIĞIN BÜTÜNÜNÜN REFAHI, AÇLIK VE BASKININ YERİNE GEÇMELİDİR! Dünya vatandaşları KISKANÇLIK, AÇ GÖZLÜLÜK ve KİNDEN UZAKLAŞACAK şekilde eğitilmelidir!..

- Bütün MAZLUM MİLLETLER BİR GÜN ZALİMLERİ YOK EDECEKLERDİR!.. TÜRK MİLLETİ o zaman önde gidişi ile cidden öğünebilir. (3.1.1922)

- ÇEŞİTLİ MİLLETLERİ ORTAK ve GENEL bir ÜNVAN ALTINDA TOPLAMAK ve çeşitli unsur kütlelerini AYNI HUKUK VE ŞARTLAR ALTINDA bulundurarak GÜÇLÜ BİR DEVLET kurmak, parlak ve çekici bir siyasi görüştür... Fakat ALDATICIDIR!.. (3)

Hatta HİÇ BİR HUDUT TANIMI***** DÜNYADA MEVCUT BÜTÜN TÜRKLER'İ dahi BİR DEVLET HALİNDE BİRLEŞTİRMEK, GERÇEKLEŞTİRİLMESİ MÜMKÜN OLMAYAN BİR HEDEFTİR... İstilacı olmak hevesleri konumuzun dışındadır. (Nutuk)

İnsanları mesut edeceğim diye onları birbirine boğazlatmak, gayrıinsani ve son derece üzücü bir sistemdir!..

- Bugün aradığımız barışın EBEDİ BARIŞ OLACAĞINA İNANMAK SAFDİLLİK olur!.. BU O KADAR ÖNEMLİ BİR GERÇEKTİR Kİ, ONDAN BİR AN BİLE GAFLET, MİLLETİN HAYATINI TEHLİKEYE SOKAR!.. (4)

Şüphesiz hukukumuza, şeref ve haysiyetimize saygı gösterildikçe mukabil saygıda asla kusur etmiyeceğiz... Fakat ne çare ki, ZAYIF OLANLARIN HUKUKUNA SAYGININ NOKSAN OLDUĞUNU VEYA HİÇ SAYGI GÖSTERİLMEDİĞİNİ çok acı tecrübelerle ÖĞRENDİK... Onun için her türlü ihtimallerin gerektirdiği HAZIRLIKLARI YAPMAKTA asla GECİKMİYECEĞİZ!..

Hiç bir millet ve memlekete karşı tecavüz fikri beslemeyiz!.. Fakat VARLIĞIMIZI ve BAĞIMSIZLIĞIMIZI KORUMAK için, bir de MİLLETİMİZİN iç rahatlığı ve gönül huzuru ile çalışarak REFAHLI ve MUTLU OLMASINI SAĞLAMAK İÇİN her vakit memleket ve milletimizi korumaya GÜCÜ YETEN BİR ORDU'ya sahip olmak da ÜLKÜ'müzdür!..

TÜRKİYE HALKI, her medeni ve kaabiliyetli millet gibi KAYITSIZ VE ŞARTSIZ HÜR VE MÜSTAKİL yaşamaya karar vermiştir... Bu meşru kararı ihlale yönelik her kuvvet, TÜRKİYE'NİN EBEDİ DÜŞMANI kalır!..(1922)

MİLLİ hayatımızda yediden yetmişe, hepimizin bilmesi gereken, ACISINI DÜNYA DURDUKÇA İÇİMİZDEN ATAMIYACAĞIMIZ MİLLİ FELAKET GÜNLERİMİZ VARDIR... Tarihin bu acı mirasları, her TÜRK'ün kalbinde unutulmamak üzere DÜNYA DURDUKÇA muhafaza edilmelidir.

Milletlerin kalbinde HİSS-İ İNTİKAM olmalı!.. Bu alelade bir intikam değil; HAYAT'ına, İSTİKBAL'ine, REFAH'ına düşman olanların mazarratlarını izaleye matuf bir intikamdır.

- Yabancılar tamamen inanmalıdır ki, TÜRKİYE'de yaşayan MİLLET başlıbaşına bütün dünya milletleri içinde ETKİLİ bir varlığa sahiptir... BU GİDERİLEMEZ! (5)

- HAYAT-I MİLLET TEHLİKEYE MARUZ KALMADIKÇA, HARB BİR CİNAYETTİR!.. (6)

Ben HARPÇİ olamam!... Çünkü harbin acıklı hallerini herkesten iyi bilirim.

- TÜRKİYE'NİN EMNİYETİNİ GAYE TUTAN HİÇ BİR MİLLETİN ALEYHİNDE OLMAYAN BİR BARIŞ İSTİKAMETİ, bizim daima düsturumuz olacaktır!..(7)

Biz yabancılara karşı herhangi HASMANE bir his beslemediğimiz gibi, onlarla SAMİMİ ilişkilerde bulunmak arzusundayız... TÜRKLER bütün medeni milletlerin dostlarıdır!..(1923)

- BARIŞ yolunda nereden bir hitap geliyorsa, TÜRKİYE ona tahallükle karşıladı ve yardımlarını esirgemedi.

- MİLLET'in mutlaka sulh veya mutlaka harp gibi başlı başına bir ifade-i kat'iyesi yoktur... Hayırlı olanı isteriz!..

_________________

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
zeus41
Admin
Admin
avatar


MesajKonu: Geri: Yurtta Sulh, Cİhanda Sulh İlkesİ...   Cuma Mart 26, 2010 3:20 am

Paylaşımın İçin Teşekkür Ederim...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Yurtta Sulh, Cİhanda Sulh İlkesİ...
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: ****** Köşesi :: İlkeleri | Nutukları-
Buraya geçin: